Projekt realizacji obiektu rolniczego, a także jego realizacja może przebiegać na zasadzie generalnego wykonawstwa lub częściowych prac. System generalnego wykonawstwa jest jednak najkorzystniejszy z punktu widzenia Inwestora.
Proces realizacji obiektu rolniczego
Proces realizacji obiektu rolniczego można podzielić na kilka etapów. Jeżeli jednak korzystamy z możliwości systemu generalnego wykonawstwa wszystkie niezbędne dokumenty i formalności spoczywają na wykonawcy – w tym przypadku na firmie budowlanej. Inwestor nadzoruje jedynie poszczególne etapy procesu realizacji, jednak nie musi uczestniczyć w poszczególnych etapach budowy obiektu. Generalne wykonawstwo to oszczędność nie tylko czasu, ale również środków przeznaczonych na budowę. Negocjowanie cen materiałów budowlanych, a także mniejszy VAT (8%, a nie jak w przypadku budowy na własną rękę 23%) sprawia, że koszty budowy obiektu są o wiele niższe.
Obiekt rolniczy – wykonanie
Przede wszystkim przed przystąpieniem do wykonania projektu obiektu rolniczego należy przygotować jego specyfikację i ustalić szczegóły całej realizacji. Obiekty rolnicze wymagają szczególnych warunków, gdyż muszą być odporne na tzw. agresywne środowisko. Podejmując decyzję o budowie obiektu, należy wykonać następujące czynności:
- Przygotowanie planu architektonicznego
- Decyzja o warunkach zabudowy
- Projekt budowlany
- Pozwolenie na budowę
Zakres prac w systemie generalnego wykonawstwa
- wykonanie projektu inwestycji
- prace ziemne i fundamentowe
- prace żelbetowe
- prace budowlane
- prace montażowe
- system tzw. zaprojektuj i wybuduj
- instalacje wodno–kanalizacyjne
- instalacje elektryczne
- obróbki blacharskie
- montaż okładziny
Współpracujemy z projektantami, dostosowując i optymalizując projekt do konkretnych potrzeb. Optymalizacja projektu hali lub innego obiektu pozwala na osiągnięcie oszczędności. Proces optymalizacji hali do ścisłych potrzeb Inwestorów sprawia, że wiele procesów związanych z pracami na budowie może zostać skróconych.