Systemy oświetleniowe

Systemy oświetleniowe i projekt ich wykonania w halach przemysłowych, produkcyjnych, a także obiektach rolniczych, tworzony jest osobno. Wykonuje się go na podstawie różnych kryteriów. Wśród nich są m.in. poziom oświetlenia, skuteczność świetlna czy wskaźnik oddania barw. Projektując oświetlenie, które będzie funkcjonowało w budynku, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. 

Systemy oświetleniowe

Oprócz prawidłowo wykonanej konstrukcji oświetleniowej wewnątrz obiektu jest możliwość doświetlenia obiektu świetlikami dachowymi i ściennymi. Dzięki  świetlikom dachowym łatwiej jest zagospodarować wnętrze hali, również rolniczej. Jeżeli chodzi o budynki inwentarskie takie jak chlewnie, obory, czy kurniki duże znaczenie mają energooszczędne systemy oświetleniowe. Właściwie dobrane oświetlenie w halach rolniczych ma na celu stworzenie optymalnych warunków hodowlanych. Oświetlenie stymuluje także procesy metaboliczne, a naturalne źródła światła są w halach rolniczych i innych budynkach agrobudownictwa bardzo pożądane. Wykorzystać można do tego wymienione już wcześniej świetliki. Oświetlenie ma również znaczenie, jeżeli chodzi o hodowlę zwierząt inwentarskich. Dzięki prawidłowo dobranym systemom świetlnym uzyskuje się niezakłócony rytm dobowy, a także eliminowany jest stres u zwierząt. Oświetlenie ważne jest również z punktu widzenia, pracujących w obiektach rolniczych osób.

Systemy oświetleniowe – na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważne jest dostarczenie zwierzętom hodowlanym światła naturalnego, które wpływa na zdrowie i produkcyjność zwierząt. Okna w budynkach inwentarskich najczęściej wykonane są  z kształtowników PCV. Plastikowe elementy, w odróżnieniu od stalowych nie ulegają korozji w agresywnym środowisku i warunkach, jakie panują w budynkach inwentarskich. Okna mogą być też wykonane z innych tworzyw sztucznych. Okna powinny być uchylne, co również znajdzie się w projekcie budowy obiektu. Systemy oświetleniowe muszą być odporne na pył, wodę, a także na gazy i agresywne środowisko, panujące wewnątrz budynku. 

Systemy oświetleniowe w halach rolniczych

Oświetlenie w chlewni

Budowa chlewni wymaga wiedzy na temat tego, jakie warunki mają w niej panować. Przede wszystkim należy pamiętać o dużej agresywności środowiska wewnątrz tego typu obiektów. Konstrukcja stalowa powinna być, więc zabezpieczona antykorozyjnie, podobnie systemy oświetleniowe. Podczas budowy chlewni wykorzystać można konstrukcje z wiązarów kratowych, a także ramy stalowe lub blachownice. Zbyt krótkie naświetlanie lub zbyt małe natężenie światła, może powodować pogorszenie warunków rozrodu w chlewniach. Trzoda chlewna nie może wystawiona na działanie światła cały czas lub na zbyt duże natężenie światła. Jeżeli chodzi o światło naturalne w chlewni, wynosić ono powinno: 1 m2 okna na 15 1 m2  podłogi. W przypadku oświetlenia sztucznego, natężenie światła powinno wynosić 100 lx w pomieszczeniach dla loch i 50 lx w obiektach dla tuczników i warchlaków. 

Oświetlenie w oborze

Obory powstają na bazie lekkich konstrukcji stalowych, co pozwala na ich szybką przebudowę i modernizację, jeśli zachodzi taka potrzeba. Odpowiednia izolacja dachu oraz ścian sprawia, że obiekt chroniony jest przed zimnem oraz upałami. Oświetlenie w oborze jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę niewystarczającą ilość światła w okresie jesienno-zimowym. W tym przypadku oświetlenie obory w okresie zimowym musi wynosić ok. 16 godzin, w nocy panować musi półmrok. Kiedy następuje zwiększenie produkcji mleka, naturalne światło należy zastąpić sztucznym. 

Oświetlenie w kurniku 

Wewnątrz budynku musi być zachowana odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Dużą popularnością cieszą się płyty warstwowe z rdzeniem poliuretanowym. Pianka poliuretanowa doskonale sprawdza się w tego typu budownictwie, zapewniając optymalne warunki do hodowli drobiu. W kurnikach warto zadbać o duże okna, które dają jak najwięcej światła w ciągu dnia. Zastosowanie dodatkowego oświetlenia w ciągu dnia ma zwiększać produkcję jaj. Odpowiednia temperatura i oświetlenie ma duży wpływ na nieśność.