Jaka jest cena hali z płyty obornickiej

Chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań w Firmie przez klientów

Koszt 450zł/m2 hali z płyty warstwowej (obornickiej) o grubości 100mm bez prac ziemnych. Oczywiście jest to niezbędne minimum jakie można przyjąć do kosztorysowania – aby sami siebie nie oszukiwać, że halę możemy postawić w kwocie.

Nie mniej trudno jest określić całkowity koszt budowy hali bez zapoznania się z szczegółami odnośnie wymagań Inwestora.

Cennik hal stalowych

Poniższy wykres przedstawia rozkład kosztów przy budowanie hali nieocieplonej.

Przy założeniu: hala 10x20x3,5m pokryta blachą trapezową, dach z orynnowaniem, posadzka przemysłowa 2,5T. Hala został wyceniona na 140 195zł (701 zł/mkw). Kwota obejmuje materiał wraz z robocizną.

Prace ziemne
0%
Konstrukcja stalowa
0%
Ściany
0%
Dach
0%

Poniższy wykres przedstawia rozkład kosztów przy budowanie hali termoizolacyjnej z płyt warstwowych PUR 100mm.

Przy założeniu: hala 10x20x3,5m pokryta płytą obornicką PUR 100, dach z orynnowaniem, posadzka przemysłowa 2,5T. Hala został wyceniona na 155 470zł (770 zł/mkw). Kwota obejmuje materiał wraz z robocizną.

Prace ziemne
0%
Konstrukcja stalowa
0%
Ściany
0%
Dach
0%

Praktycznie wszystkie hale wyglądają tak samo, ale w rzeczywistości nie ma dwóch takich samych! Do każdego projektu trzeba podejść indywidualnie – wbrew pozorom taka taktyka prowadzi do minimalizacji kosztów! Ponieważ hale modułowe (systemowe) mają to do siebie, że posiadają bardzo duży margines bezpieczeństwa dla najbardziej wymagających stref śniegowych, co znacząco podnosi koszty budowy.

Indywidualny projekt posiada wszystkie wymagane parametry i margines bezpieczeństwa dla danej lokalizacji budowy i potencjalny inwestor nie musi obawiać się, że taka hala będzie gorsza, bo tańsza!!

Wybór dostawcy okładziny – najczęściej popełniany błąd przy planowaniu budowy hali

Hale stawia się (buduje) od fundamentów po dach! Taka jest kolejność stawiania hali stalowej czy też murowanej. Natomiast planowanie powinno odbywać się w kolejności odwrotnej – oczywiście pomijam w tym momencie aspekt prawny.

Niestety jak to często bywa, planowanie odbywa się w takiej samej kolejności co budowa – ogólnie nie ma w tym nic złego, ale z doświadczenia możemy powiedzieć, że wtedy koszty inwestycji wzrastają!

Etapy realizacji budowy hali

  • Przygotowanie projektu

  • Wybór firmy wykonującej konstrukcje

  • Wybór producenta okładzin hal stalowych

  • Wykończeniówka

Dlaczego uważamy, że powyższy schemat etapów realizacji nie jest optymalny?

Projektant (konstruktor) przyjmuje w projekcie zgodnie z normami konkretny typ okładzin. Nie czarujmy się, że dobór jest bezstronny i podyktowany „wyższymi celami” – chyba, że wyższymi kwotami prowizji.

Dlatego proponujemy następujące etapy:

  1. Wybór okładziny – blacha trapezowa / płyty warstwowe – jak płyty to z jakim wypełnieniem (na podstawie informacji z Straży pożarnej o wymaganej ochronie przeciw pożarowej)
  2. Wstępny wybór dostawcy okładziny hali – ma to, o tyle istotny wpływa na późniejsze koszty, że warto już na początku określić dostawcę. Ponieważ każdy producent płyt warstwowych posiada różne rozmiary modułów oraz systemy rozwiązań. Bardzo często kilkanaście centymetrów decyduje o kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych oszczędności na obiekcie.

Zdajemy sobie sprawę, że Inwestor nie musi być specjalistą w danym zakresie dlatego proponujemy powyższy schemat działania. Dlatego zachęcamy do przesłania zapytania poprzez zakładkę kontakt.